Przebudowa Parku przy ul. Chopina w Świnoujściu
Całkowita wartość projektu 4 241 306,07 PLN
Wartość dofinansowania 2 071 346,48 PLN
Gmina Miasta Świnoujście otrzymała środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na projekt pt.”Przebudowa Parku przy ul. Chopina w Świnoujściu”.
Projekt Świnoujścia uzyskał 90,50 punktów/100, zajmując szóste miejsce na liście rankingowej projektów skierowanych do dofinansowania. Łącznie do dofinansowania skierowano 14 projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, Poddziałania 5.5.1 Rewitalizacja obszarów zdegradowanych.
* * *
W dniu 30.11.2012 r. Prezydent Miasta podpisał umowę z Wykonawcą Zakładem Robót Inżynieryjno-Budowlanych ze Szczecina, na przebudowę parku przy ul. Chopina. Zgodnie z zapisami umowy zakończenie prac zaplanowano na 30.06.2013 r.
Galeria: Przebudowa parku przy ul. Chopina
W połowie lutego br. pracownicy firmy budowlanej zajmowali się rewitalizacją parku, natrafili na zmurszałe trumny, co wynika z faktu, że teren parku to dawny cmentarz, który uległ likwidacji po wojnie.
Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świnoujściu, szczątki znalezione podczas prac w parku, zostaną przewiezione do Szczecina i tam skremowane. Urny z prochami zostaną złożone w domu przedpogrzebowym - kaplicy na cmentarzu w Świnoujściu. Będą tam do czasu zakończenia dalszych ekshumacji w przypadku odnalezienia kolejnych szczątków.
Następnie urny z prochami zostały uroczyście pochowane w lapidarium na cmentarzu.
* * *
W dniu 01 czerwca 2012 r. została podpisana umowa o dofinansowanie Projektu pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim a Gminą Miasto Świnoujście.
Przebudowany Park usytuowany jest przy ul. Chopina, w centrum Świnoujścia. Prowadzą do niego dwa wejścia główne w rejonie narożników - płd. i płn. oraz 4 wejścia umożliwiające dostęp do parku z innych stron. Wcześniejszy stan Parku wymagał przebudowy ze względu na zdewastowaną nawierzchnię ciągów pieszych, zniszczone drobne formy architektoniczne: ławki, kosze na śmieci, murki i schody terenowe.
Drzewostan parku wymagał pielęgnacji, a sieć oświetlenia pokrywała tylko nieznaczną jego część. Część Parku to obszar dawnego cmentarza. Około 1925 r. wstrzymano na nim pochówki, natomiast po wojnie podjęto decyzję o likwidacji cmentarza i założeniu w tym miejscu Parku.
Przebudowa Parku zakłada wzbogacenie jego funkcji o elementy służące wypoczynkowi i rekreacji osób w różnych przedziałach wiekowych. Projekt zawierał urozmaicony program rekreacyjny z założeniem zastosowania elementów o prostej konstrukcji z łatwo dostępnych materiałów.
Zachowano drożność, zmodernizowano oraz uzupełniono o komunikację związaną z nowymi elementami parku istniejące ciągi piesze. Układ komunikacji uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych – schody terenowe posiadają alternatywę w postaci ścieżek o łagodnym spadku możliwych do pokonania przez wózki inwalidzkie, a także rodziców z wózkami dziecięcymi.
Ostatecznie realizacja Projektu pn.”Przebudowa Parku przy ul. Chopina w Świnoujściu” zakończyła się 19.12.2014 r. pracami związanymi z zabezpieczeniem skarpy od ul. Herberta.
Główne elementy rekreacji w Parku:
1.Plac zabaw – 8 szt. figur przypominających wyglądem dinozaura, samochód, samolot, konia, rakietę, pociąg. Elementy te będą wykonane z betonu architektonicznego uzupełnione siedziskami i przejściami z desek drewnianych typu deck-dry. Zabawki będą przeznaczone dla dzieci w wieku od 3-15 lat. Przewidziano zróżnicowanie wielkościowe projektowanych zabawek ze względu na szeroki wachlarz wiekowy użytkowników. Dla najmłodszych zaplanowano bujaki sprężynowe (5 szt.)
2.Siłownia terenowa - w formie placyku (11,5 x 14 m) o nawierzchni poliuretanowej wyposażona będzie w 4 szt. urządzeń do ćwiczeń
3.Altany parkowe – 3 szt. chroniące przed deszczem, intensywnym nasłonecznieniem; stanowić będą miejsce spotkań oraz rekreacji, pod dwiema z nich ustawione zostaną stoły do gry w karty wraz z siedzeniami
4.Pole do gry w boule – o nawierzchni żwirowej (34 m2), zaplanowano wokół zaplanowano ławki
5.Ścieżka dydaktyczna – zaprojektowano w postaci drewnianego pomostu z desek drewnianych, wyniesionego nad poziom terenu ok. 30-45 cm; poprowadzona zostanie poprzez zaprojektowane siedliska roślin w postaci arboretum
6.Szachy terenowe – pole z płyt betonowych o wym. 50x50 m; wokół ławki
7.Stok saneczkowy – nawierzchnia trawiasta, zimą rozwieszane będą siatki wyznaczające trasę
8.Galeria zewnętrzna – 18 szt. ram stalowych 140x200 cm rozmieszczonych wzdłuż ul. Chopina; galeria przeznaczona będzie do prezentacji prac, zdjęć dla mieszkańców i turystów.
Na terenie Parku zostaną zamontowane drewniane ławki typu parkowego, leżanki, pojemniki na odpadki oraz tablice informacyjne. Przewidziano również stoliki i siedziska do gry w szachy, oraz stoły i siedziska do gry w karty (pod altanami).
W Parku wybudowany został budynek zaplecza parku. W budynku znajdują się toalety (ogólnodostępne i bezpłatne), pomieszczenia obsługi parku oraz wielofunkcyjna sala z przeznaczeniem na pogadanki, lekcje w terenie dla szkół, stowarzyszeń. Wszystkie pomieszczenia budynku są dostępne dla osób niepełnosprawnych (odpowiednie szerokości drzwi, wejścia w poziomie bez stopni, specjalne wyposażenie toalety).
W części płd. - zach. Parku, zaplanowano miejsce pamięci (ze względu na dawny charakter parku) w postaci ścianki o wymiarach 20x0,80 m, na której zamontowane zostały trzy mniejsze ścianki symbolizujące trzy wyznania. Powierzchnia za ścianką zostałą oświetlona 54 punktami świetlnymi ulokowanymi nieregularnie w powierzchni terenu.
Część Parku jest monitorowana przez 1 węzeł monitorujący.