Cztery Zakątki

Cztery Zakątki

Warsztaty językowe dla młodzieży, Bornholm 1-4.05.2005r.
Fot. P. Kaleta


Wizyta studyjna dziennikarzy wokół Czterech Zakątków, 17-22.05.2005 r.
W dn. 17 maja 2005 r. 13 dziennikarzy z mediów regionalnych i narodowych z Polski, Niemiec i Szwecji odwiedziło Świnoujście w ramach wizyty studyjnej wokół Czterech Zakątków. Nasi goście poznali historię miasta zwiedzając Fort Anioła i Fort Gerharda oraz słuchając opowieści Józefa Cięciela podczas wizyty w jego muzeum. Dzięki spacerowi po plaży i wizycie w Zakładzie Przyrodoleczniczym "Rusałka" oraz w Morskim Centrum Odnowy Biologicznej "Promenada" dziennikarze poznali walory naturalne i ofertę uzdrowiskową naszego miasta. Drugi dzień tej wizyty dziennikarze spędzili na wyspie Karsibór gdzie odwiedzili Rezerwat Ptaków i stary cmentarz ewangelicki, wieczorem natomiast udali się w dalszą podróż wokół Czterech Zakątków. Efektem tej podróży studyjnej były liczne artykuły prasowe (m.in. w Gazecie Wyborczej, szwedzkim dzienniku Ystadsallehanda), audycje radiowe (w Radiu Szczecin, niemieckim radiu NDR) oraz film dokumentalny zrobiony przez szwedzką telewizję TV4. Relacja z wizyty w Świnoujściu i pozostałych regionach została również opisana na stronie internetowej skierowanej do turystów japońskich.
Fot. M. Sienkiewicz


 


V Regaty Czterech Zakątków, Świnoujście 21-22.07.2005 r.
W dniach 16-23 lipca 2005 odbyły się już V Międzynarodowe Regaty Czterech Zakątków. Do startu stanęło 40 załóg z Polski, Niemiec, Szwecji i Danii. W poniedziałek rano 18 lipca jachty wypłynęły z Ystad do drugiego portu na trasie regat którym było Ronne na duńskiej wyspie Bornholm. Ze względu na bardzo niekorzystne warunki pogodowe (silny wiatr południowo-zachodni o sile 6-7 w skali Beauforta) wyjście jachtów do trzeciego portu - Świnoujścia zaplanowane na 20 lipca, zostało przełożone na dzień następny. Tylko część załóg odważyła się zmierzyć z silnym wiatrem i deszczem, w rezultacie do Basenu Północnego w Świnoujściu dotarło wieczorem 21 lipca 16 jednostek. Jacht "Verano" ze względu na trudne warunki wszedł do portu w Dziwnowie. Pozostałe zdecydowały się przeczekać niekorzystne warunki na Bornholmie i następnie płynąć bezpośrednio do ostatniego portu, którym było Glöwe na Rugii. Mimo zmęczenia, załogi jachtów które dotarły do Świnoujścia z ochotą uczestniczyły w tradycyjnym Pikniku Żeglarskim przy muszli koncertowej. Na żeglarzy czekał ciepły posiłek, pamiątkowe czapki, a dla zwycięzców etapu Ronne-Świnoujście drobne nagrody. Niemiecki "Tarantul" otrzymał wyróżnienie za pomoc okazaną załodze jachtu "Mir doch egal", który w drodze do Świnoujścia stracił maszt. Piknik prowadził Jurek Porębski, przygrywały zespoły "Stary Szmugler" ze Szczecina i "Przejazdem", zaś publiczność miała okazję wziąć udział w konkursie wiedzy marynistycznej. W piątek o godz. 12.00 jachty wystartowały do ostatniego etapu, z zakończeniem w porcie Glöwe na Rugii.

Fot. M. Ćwiakowski



Tydzień Kultury Czterech Zakątków w Świnoujściu, 24.09 - 02.10.2005r.
Performance Baltic Box, 23-24.09.2005r.
Fot. M. Sienkiewicz



Projekt "Trans Circulus - 100 Europejczyków" - wystawa rzeźb na plaży, 24.09 - 02.10.2005r.
Fot. P. Miazga



Wieczór jazzowy: grupa "Pijazz Kvintet" ze Szwecji oraz Marek Kazana i trio Leszka Kułakowskiego, Jazz Club Centrala w Świnoujściu, 01.10.2005r.
Fot. R. Gawroński



Tydzień Kultury Czterech Zakątków w Płd.-Wsch. Skanii, 15.10.2005r.
Prezentacja wyrobów PSS "Społem" ze Świnoujścia w Skurup
Fot. J. Gniatkowska



Występ zespołu "Greenwood" z Wolina w Simrishamn
www.greenwood.pl
Fot. E. Wikenhed



Pokaz tradycji średniowiecznych w wykonaniu "Zbrojnej Gwaryi" ze Świnoujścia na rynku w Ystad
www.gwardya.swi.pl
Fot. R. Siuta


 
Prezentacja biżuterii artystycznej i obrazów Ewy i Jacka Walczaków ze Świnoujścia w Sjöbo
Fot. J. Walczak



Udział świnoujskiej malarki pani Bogumiły Chylińskiej w warsztatach plastycznych - malowanie emalią, Wreechen na Rugii, 02-16.10.2005r.
Fot. C. Schmidt



Spotkanie młodzieży reprezentującej Świnoujście w II Parlamencie Młodzieży Czterech Zakątków z Prezydentem Miasta Panem Januszem Żmurkiewiczem, 07.12.2005r.
Młodzież ze Świnoujścia, Rugii, Południowo -Wschodniej Skanii i Bornholmu współpracuje w ramach projektu od 2004 roku. Uczniowie - czworo z każdego regionu - oraz nauczyciele stworzyli Zarząd odpowiedzialny za organizację Parlamentu Młodzieży. Efektem prac Zarządu było opracowanie tematów wiodących do dyskusji, jakie podejmowane będą podczas obrad Parlamentu. Za najważniejsze uznano: demokrację w szkole, zdrowie i problematykę uzależnień wśród młodzieży, komunikację, sposoby spędzania wolnego czasu, aktywizację zawodową młodzieży, szeroko pojętą kulturę. I Parlament Młodzieży odbył się na Rugii w październiku 2004 roku, kolejny; w dniach od 6 do 9 października 2005 roku na Bornholmie. Przewodniczącą Parlamentu była niemiecka uczennica Kathrin Klehs, natomiast polscy uczniowie - Piotr Kaleta z Liceum Fundacji Logos oraz Cyprian Zimecki z LO im Mieszka I, byli liderami jednej z grup roboczych. Podczas obrad Parlamentu poruszane były sprawy odnoszące się nie tylko do państw funkcjonujących w ramach Czterech Zakątków, ale również problemy społeczno - gospodarcze Unii Europejskiej oraz zagadnienia dotyczącej wzajemnego postrzegania się młodzieży i dorosłych, kontaktów interpersonalnych, wzrastających zagrożeń patologii wśród młodzieży, przemocy i rasizmowi we współczesnym świecie. Praca Parlamentu została podsumowana podczas końcowego spotkania, w którym uczestniczyli politycy i samorządowcy oraz dziennikarze z regionów uczestniczących w projekcie. Członkowie Parlamentu przedstawili wiele pomysłów i rozwiązań, które według nich pomogą w rozwoju zarówno naszych regionów, jak i innych krajów unijnych. Oprócz problemów dotyczących współpracy zagranicznej młodzież świnoujskich szkół poruszyła, podczas spotkania z Prezydentem, wiele ważnych problemów dotyczących funkcjonowania miasta. Pytania dotyczyły miedzy innymi spraw związanych z ekologią, wzmożeniem walki ze wzrastającą narkomanią i alkoholizmem, organizacją imprez kulturalnych i sportowych dla młodzieży. Chcąc brać, w znacznie szerszym niż dotychczas zakresie, udział w życiu politycznym i społecznym miasta, uczniowie skierowali do Prezydenta prośbę o możliwość częstszego kontaktu z lokalnymi politykami, kandydatami na parlamentarzystów i radnych, szczególnie przed odbywającymi się w Polsce wyborami.
Fot. M. Sienkiewicz


Wizyta młodzieży ze Świnoujścia w Brukseli, 8-12.01.2006r.
W dniach 8-12 stycznia 2006 r. grupa młodzieży ze Świnoujścia, reprezentująca Zespół Szkół Morskich, Liceum im. Mieszka I, Liceum Fundacji Logos oraz nauczycielka Zespołu Szkół Morskich Jolanta Pędzik i Monika Sienkiewicz z Działu Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta uczestniczyła wraz z młodzieżą z Rugii, Płd.-Wsch. Skanii i Bornholmu w wyjeździe studyjnym do Brukseli zorganizowanym w ramach projektu Cztery Zakątki. Podczas wyjazdu uczestnicy nie tylko zwiedzali najważniejsze zabytki stolicy Belgii, ale również zwiedzili instytucje europejskie takie jak Komisja oraz Parlament Europejski. W Dyrektoriacie ds. Kultury i Edukacji Komisji Europejskiej wysłuchali prezentacji nt. historii, etapów rozszerzenia oraz zasad funkcjonowania Unii Europejskiej. Podczas wizyty w Parlamencie UE młodzież miała również okazję zobaczyć salę, w której zasiadają europarlamentarzyści. Młodzież ze Świnoujścia odwiedziła Biuro Regionalne Województwa Zachodniopomorskiego, którego pracownica p. Paulina Barcikowska przedstawiła priorytety działalności Biura, m.in. promowanie naszego województwa i opowiedziała jak mieszka się w Brukseli oraz jak postrzegani są Polacy, których w Belgii jest dosyć duża liczba.

Fot. M. Sienkiewicz





Seminarium nt. sytuacji i rozwoju portów w regionie Czterech Zakątków,
Świnoujście 19.01.2006r.
W spotkaniu tym uczestniczyli urzędnicy odpowiedzialni za rozwój regionalny oraz menadżerowie portów i terminali regionu Czterech Zakątków. Celem spotkania była wymiana doświadczeń w zakresie zarządzania portami, ich przekształceń i modernizacji jak również pokazanie wzajemnych relacji między portem a miastem.

Fot. M. Sienkiewicz




Młodzieżowy Projekt Językowy, Świnoujście 26-28.03.2006r.
Celem projektu była nauka narodowych języków państw Czterech Zakątków poprzez pokazanie narodowych i regionalnych tradycji, kultury, kultury kulinarnej i muzyki.
Fot. M. Sienkiewicz




Otwarcie Polsko-Niemieckiego Centrum Kultury i Komunikacji dla Młodzieży w Gimnazjum w Bergen na Rugii, 31.03.2006r.
Fot. M. Sienkiewicz


Prezentacja prac młodych świnoujskich artystów - członków Klubu Plastycznego działającego przy Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu




Występ Zespołu Tańca Nowoczesnego ATU



Konferencja podsumowujaca projekt "Cztery Zakątki - rozwijający się region w centrum rozszerzonej Europy", Simrishamn 3-4.04.2006r.
Fot. M. Sienkiewicz




VI Regaty Czterech Zakątków, 16-20.07.2006r.

Fot. Archiwum UM

 

Udział świnoujskiego artysty-malarza Pana Jana Bociągi w warsztatach artystycznych pt. "Śledź", Rugia 2-12.05.2006r.
Fot. J. Bociąga




III Parlament Młodzieży Czterech Zakątków, Świnoujście 28-30.09.2006r.

 

Trzecie posiedzenie Parlamentu Młodzieży Czterech Zakątków mamy już za sobą. Obrady odbyły się w Świnoujściu w dn. 29-30 września. Były to bardzo pracowite dni...

Parlament otworzyli Przewodnicząca Parlamentu Samra Hamidovic oraz Wice-przewodniczący Cyprian Zimecki. W otwarciu uczestniczyła również młodzież Liceum im. Mieszka I - gospodarza obrad - oraz dyrekcja Szkoły, przedstawiciele Urzędu Miasta i lokalnych mediów.

W czasie krótkiego powitania liderzy grup roboczych przedstawili tematy pracy po czym wszyscy rozeszli się do klas, gdzie w skupieniu omawiali zagadnienia związane z danym tematem. Przypomnijmy, że młodzi parlamentarzyści pracowali w grupach roboczych ds. promocji Parlamentu i Czterech Zakątków, edukacji, przyszłości Parlamentu, działalności charytatywnej młodzieży, kultury dla młodych, problemów społecznych i komunikacji między młodymi mieszkańcami Czterech Zakątków. W każdej grupie pracowali reprezentanci danego regionu a językiem roboczym był język angielski tak więc Parlament oprócz tego, że jest przykładem nauki demokracji, jest również szansą na poprawę swoich umiejętności językowych.

Prezentacja rezultatów Parlamentu odbyła się w sobotę, 30 września. Zaproszeni na nią byli również przedstawiciele Urzędu i Rady Miasta oraz mediów. Podczas tej prezentacji młodzież zgodnie potwierdziła, że były to bardzo pracowite dni, że dzięki tym wspólnym chwilom poznali się bardziej, nawiązane zostały trwałe przyjaźnie a dzięki temu istniejące stereotypy zostały przełamane. Młodzi parlamentarzyści chcą kontynuować swoją pracę, chcą również zaprosić inne szkoły do tej współpracy i nawiązać kontakt z podobnymi inicjatywami w Europie. Ich celem jest również promocja Parlamentu i projektu Cztery Zakątki tak aby jak najwięcej osób znało ten projekt.

                                              fot. M. Sienkiewicz



IV Parlament Młodzieży Czterech Zakątków, Ystad 4-6.10.2007r.

 

W dniach 4-6 października br. w mieście Ystad w Szwecji odbył się IV Parlament Młodzieży Czterech Zakątków. Poprzednie edycje Parlamentu miały miejsce na Rugii (w r. 2004), na Bornholmie (2005) i w Świnoujściu (2006).

W roku bieżącym Świnoujście reprezentowała grupa 19 uczniów z następujących szkół:  LO im. Mieszka I, Zespół Szkół przy ul. Gdyńskiej, Zespół Szkół Morskich, Liceum Logos i Liceum STSG. Do udziału w Parlamencie zaproszono przedstawicieli wszystkich szkół średnich ze Świnoujścia (niestety nie wszystkie skorzystały z zaproszenia). W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci musieli zaprezentować odpowiednio wysoki poziom znajomości języka angielskiego oraz pomysł na udział w pracach Parlamentu.

Podczas Parlamentu młodzież pracuje w międzynarodowych grupach roboczych, którym przewodzą wybrani wcześniej liderzy. Nad właściwym przebiegiem parlamentu czuwa jego prezydium: przewodniczący i trzech zastępców. Funkcję jednego z zastępców w tegorocznym Parlamencie pełniła uczennica z LO im. Mieszka I, Małgorzata Łagiedo. Tegorocznymi tematami Parlamentu były m.in.: kultura, turystyka, demokracja, ochrona środowiska, wymiana uczniów oraz edukacja.

W piątek 5 października członkowie Parlamentu mieli okazję zaprezentować się politykom biorącym udział w odbywającym się w Ystad Forum Politycznym Czterech Zakątków.

Ostatniego dnia przedstawiciele grup roboczych zaprezentowali wyniki pracy oraz poddali pod głosowanie Parlamentu przygotowane w grupach wnioski. Akceptację zgromadzonych zyskał między innymi pomysł wydania folderu informacyjno-turystycznego o Czterech Zakątkach oraz ustanowienie dnia „wspólnego sprzątania Czterech Zakątków”, który będzie miał miejsce 16 listopada.

W czasie wolnym młodzież zwiedzała XV-wieczne Ystad oraz pojechała na wycieczkę do pobliskiego portowego miasteczka Kasaberga, w którym na szczycie nadmorskich klifów, znajduje się prehistoryczny kamienny krąg. W ciągu trwania Parlamentu młodzi ludzie nawiązali dużo nowych znajomości, degustowali specjały szwedzkiej kuchni i poznawali kulturę innych narodowości. Dzięki temu istniejące granice i stereotypy znacząco się zmniejszyły.

Cały wyjazd trwał trzy dni i był to czas wspaniałej lekcji historii, kultury i zachowania która na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników.

W piątek 12 października podczas spotkania w Urzędzie Miasta młodzież świnoujska poinformowała Prezydenta Janusza Żmurkiewicza o przebiegu i wynikach prac parlamentu.
Fot. L. Miecznik




Wizyta świnoujskich członków IV Parlamentu Młodzieży w Brukseli - spotkanie z Bogusławem Liberadzkim, posłem do Parlamentu Europejskiego,
Bruksela, 30.06-02.07.2008r.



Forum Polityczne Czterech Zakątków: prezentacja projektów "Dziedzictwo Czterech Zakątków" i "Współpraca Młodzieży", które uzyskały dofinansowanie z programów UE
Świnoujście, 20-21.10.2008

Fot. M. Sienkiewicz



V Parlament Młodzieży Czterech Zakątków
Sellin na Rugii, 3-5.11.2008



V Parlament Młodzieży - artykuł prezentacja Parlamentu
VI Parlament Młodzieży Czterech Zakątków,
1-4.10.2009, Rønne na Bornholmie
fot. A. Ścisły



Spotkanie Prezydenta Miasta z Parlamentarzystami Czterech Zakątków,
Świnoujście, 20.10.2009 r.
fot. A. Ścisły




W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij