Sprostowanie. Pan Krzysztof Nowak Redaktor Naczelny „Wyspiarz niebieski”
Działając w imieniu Gminy Miasto na podstawie art. 31a i art. 32 ustawy Prawo prasowe, w związku z nieprawdziwymi i nieścisłymi informacjami zawartymi w artykule pt.: „Jak w świnoujskim urzędzie zarobić dwa razy za to samo” opublikowanym 12. listopada 2015 roku o godzinie 9.30 na stronie internetowej www.wyspiarzniebieski.pl pod adresem: http://www.wyspiarzniebieski.pl/aktualnosci/15285,1,jak-w-swinoujskim-urzedzie-zarobic-dwa-razy-za-to-samo.html oraz na stronie 3 dwutygodnika „Wyspiarz niebieski” wydanym w dniu 11. listopada 2015 r., wnoszę o opublikowanie sprostowania następującej treści:
SPROSTOWANIE
W artykule pt. „Jak w świnoujskim urzędzie zarobić dwa razy za to samo” ukazały się nieprawdziwe informacje.
Nieprawdą jest, że urzędnicy Urzędu Miasta Świnoujście zamierzają dwukrotnie zapłacić za wykonanie tej samej pracy w związku z utrzymaniem i pielęgnacją zieleni w pasach drogowych. Tym samym nie może więc być mowy – jak napisano w artykule – o skandalu oraz zamachu na kasę miasta.
W dniu 21 lutego 2014 roku ogłoszono przetarg na pielęgnację i utrzymanie zieleni w pasach dróg krajowych, powiatowych i gminnych na terenie Gminy Miasta Świnoujście w latach 2014-2016”. Zgodnie z przepisami prawa, urząd zobowiązany był do wyboru najkorzystniejszej oferty, czyli najtańszego oferenta wykonania usługi.
Spośród czterech oferentów, którzy zgłosili się do przetargu, najkorzystniejszą – na kwotę 971.589,60 złotych - ofertę przedstawiła firma AGRO+ Piotr Kasprowicz. Konsekwencją rozstrzygnięcia przetargu było zawarcie w dniu 16 maja 2014 roku umowy z firmą AGRO+ Piotr Kasprowicz na okres do 31 marca 2016 roku.
Umowa ta realizowana była w oparciu o zlecenia dokonywane w ramach okresowych przeglądów zieleni rosnącej w pasach dróg publicznych. Każdorazowo zakres prac określany był w oparciu o rzeczywiste potrzeby i rozliczany powykonawczo na podstawie faktycznie wykonanych prac.
Na 6 miesięcy przed upływem ważności umowy z dnia 16 maja 2014 roku, została ona zakończona z powodu wyczerpania kwoty zapisanej w umowie. Wcześniejsze zakończenie umowy spowodowane było tym, że w przypadku pielęgnacji i utrzymania zieleni w pasach dróg, trudno jest z dwuletnim wyprzedzeniem dokładnie oszacować, jakie prace i o jakiej wartości będą w tym okresie konieczne do wykonania, aby zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego, bezpieczeństwo osób i mienia znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie drzewostanu. Wpływ na zmieniającą się sytuację w zakresie stanu drzewostanu mają bowiem siły natury: wiatry oraz pogoda, która ma wpływ na częstotliwość koszenia traw, czy choroby atakujące drzewa itp. Naturalnym więc jest, że siłę ich oddziaływania i skutki, jakie wywołają, a tym samym koszty, jakie trzeba będzie ponieść ze względu na bezpieczeństwo, nie sposób dokładnie przewidzieć na 2 lata z góry.
W związku z wygaśnięciem umowy oraz ze względu na charakter prac i konieczność stałego nadzoru nad utrzymaniem bezpieczeństwa drogowego przygotowano nowy przetarg nieograniczony. Do czasu jego rozstrzygnięcia Miasto ogłosiło zapytanie cenowe na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjno-sanitarnych, które ze względu na bezpieczeństwo nie mogą być odroczone w czasie. Konkretnie dotyczyło ono183 sztuk drzew, w tym 90 pomników przyrody zlokalizowanych przy ulicy 1 Maja. W postępowanie udział wzięło 5 oferentów. Najkorzystniejszą ofertę – na kwotę 40.068,00 złotych – złożyła firma AGRO+ Piotra Kasprowicza.
Z poważaniem
Robert Karelus
Rzecznik Prezydenta Miasta Świnoujście