O eksmisje
Ile w tym roku planujecie eksmisji i dokąd? Jak wygląda sprawa z możliwością odpracowania zadłużenia w czynszu za mieszkanie? Zakład Gospodarki Mieszkaniowej nie planuje ilości eksmisji na dany rok. Te dane są płynne. Co miesiąc pracownicy zakładu analizują sytuację osób kwalifikujących się do eksmisji.
Jeśli stwierdzą, że dłużnik zaczyna spłacać zadłużenie, to postępowanie wobec takie osoby jest zawieszane. I przeciwnie. Jeżeli dłużnik, mimo zobowiązania się, zaprzestaje spłaty zadłużenia, to postępowanie eksmisyjne zostaje wznowione.
Osoby z sądowym wyrokiem eksmisji kierowane są do lokali socjalnych lub tymczasowych. W pierwszej kolejności Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przyznaje mieszkania socjalne lub tymczasowe dla osób z tzw. eksmisji obcych, czyli spoza zasobów miasta. W ten sposób nie naraża miasto na wypłatę odszkodowania z tytułu niedostarczenia lokalu takiej osobie. W drugiej kolejności są eksmisje gminne.
ZGM wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy opracowuje program, na podstawie którego dłużnicy będą mogli odpracować zadłużenie za lokal. Pierwszym krokiem było rozesłanie ankiet do niemal 400 osób zagrożonych eksmisją, w których mieli się zadeklarować, czy chcą odpracować dług. Ponad 80 osób odpowiedziało, że tak. W wielu przypadkach są to mieszkańcy o niskich kwalifikacjach, często bezrobotni, choć nie zarejestrowani w PUP. Aktualnie 2 z nich ma kwalifikacje, które pozwalają na zawarcie z nimi umowy pozwalającej na odpracowanie zadłużenia. Liczba ta może się jednak w każdej chwili zmienić, w zależności od rodzaju pracy i wymagań wobec osób mogących ją wykonywać.
W roku 2012 zrealizowano 10 wyroków eksmisyjnych gminnych, w tym 3 osoby zdały dobrowolnie lokal, 3 rodzinom wskazano lokal socjalny, a 4 osoby otrzymały pomieszczenie tymczasowe. Zrealizowano również 10 tzw. wyroków obcych, w tym 5 do lokalu socjalnego i 5 do pomieszczenia tymczasowego.