O szpital miejski...
Czy to prawda, że ma nim zarządzać jakaś spółka? Na jakich zasadach będzie się to odbywało? Stosowne pozwolenie musi wydać chyba rada miasta? Jakie jest obecnie zadłużenie szpitala? Podobno brakuje lekarzy w szpitalu? Jak szpital radzi sobie z tym problemem? O ile obniżono płace, żeby ratować placówkę? Jaki jest najnowszy wynik finansowy szpitala? Podobno zanotował sporą stratę.
Miasto zdecydowało o przekształceniu szpitala w spółkę miejską, w której 100 procent udziałów będzie miało miasto. Konieczność zmiany formy organizacyjno-prawnej została przedłożona Radzie Społecznej szpitala na ostatnim posiedzeniu w dniu 13 czerwca 2013 i uzyskała jednogłośną akceptację. Dzięki przekształceniu placówki, miasto będzie mogło uzyskać dotację z Budżetu Państwa w wysokości 3,5 mln złotych na pokrycie zobowiązań poprzednich lat. Planowane są również bieżąca dekapitalizacja spółki, a środki wypracowane przez szpital w ramach działalności komercyjnej, przeznaczyć na poprawę jakości i dostępności usług medycznych dla mieszkańców Świnoujścia. Konieczność zmiany organizacyjno prawnej wynikała także, a może przede wszystkim z braku prawnych możliwości pokrywania strat finansowych szpitala ze środków budżetowych w latach następnych.
Jesteśmy być zadowoleni z aktualnej realizacji programu naprawczego świnoujskiego szpitala miejskiego. Dług szpitala nie tylko ,że nie powiększa się, ale zanotowane zostały również za 2012 rok oszczędności rzędu 2 milionów złotych, w stosunku do planowanych kosztów funkcjonowania placówki. Otrzymaliśmy również z NFZ 770 tysięcy złotych z tytułu wykonanych nadlimitów.
Doszło do wzmocnienia kadry: szpital pozyskał trzech nowych lekarzy na oddziale wewnętrznym, jednego lekarza na ginekologii, od stycznia dojdzie lekarz pediatra, doszło do wzmocnienia kadry nocnej i świątecznej opieki medycznej. W ramach chirurgii ogólnej zostanie zakontraktowana również chirurgia dziecięcia - tu prawdopodobnie pozyskamy dwóch specjalistów. Trwają postępowania konkursowe w celu wyłonienia stałego zespołu na oddziale chirurgii.
Na przełomie września i października planowane jest uruchomienie pracowni tomograficznej.
Zgodnie z protokołem z negocjacji z Zakładową Organizacją Zawodową z października 2012 roku strony osiągnęły porozumienie, zgodnie z którym wynagrodzenie wszystkich pracowników (pielęgniarki, lekarze, administracja) zostało obniżone średnio o 10 procent, a dodatek za wysługę lat do wysokości zgodnej z ustawą, tj. 20 procent.
Jednocześnie na 1 rok wstrzymany został odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Zgodnie z protokołem z negocjacji, po tym okresie strony podejmą rozmowy o ewentualnym przedłużeniu wstrzymania na kolejny okres. O sytuacji szpitala, w tym dotyczącej płac, strony wzajemnie zadeklarowały prowadzenie rozmów w terminach wzajemnie ze sobą ustalonych.
Po dokonaniu analizy sytuacji szpitala za rok 2012, miasto pokryło stratę finansową wygenerowaną przez tę placówkę w wysokości 4,4 mln złotych. Dla porównania za rok 2011 była to kwota 5,2 mln złotych.