O budżet obywatelski
Koszalin i Szczecin mają tzw. budżet obywatelski. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje, na co chcieliby wydać część pieniędzy w przyszłorocznym budżecie. A jaki wpływ na przyszłoroczny budżet mają nasi mieszkańcy? Ile pieniędzy (wg szacunków) ma być przeznaczone na inwestycje?
Musimy pamiętać także , że nasz samorząd ma także inne priorytety, związane z nakładami na ważne działania społeczno gospodarcze- edukację,służbę zdrowia,opiekę społeczną, tym bardziej, że na jego barki spadają co raz to nowe obowiązki, bez dodatkowych środków, dotacji, subwencji na ich realizację.
Od kilku lat budżet miasta orientujemy przede wszystkim na inwestycje. Są one nam niezbędne, ponieważ w znacznym stopniu aktywizują potencjał gospodarczy miasta, przeciwstawiając się jednocześnie kryzysowi gospodarczemu. W swoich wieloletnich planach inwestycyjnych zakładamy, że rocznie udział inwestycji w wydatkach miasta będzie oscylował w granicach 25-30% rocznie. Dziś widzimy, że takie działania przynoszą efekty. W 2012 roku byliśmy drugim, za Poznaniem miastem, które włożyło najwięcej własnych środków w infrastrukturę techniczną. Dzięki realizowanym inwestycjom, możemy pochwalić się najniższym w województwie zachodniopomorskim bezrobociem.
Aktualnie jesteśmy na etapie procedowania budżetu na przyszły rok.Na pewno nie zaniedbamy inwestycji drogowych, oświetleniowych oraz związanych z gospodarką wodnokanalizacyjną. Ale chcemy też kontynuować inwestycje w infrastrukturę rekreacyjno sportową , rozpoczęta w ostatnich latach, szczególnie jeżeli chodzi o obiekty przyszkolne. Tylko w ostatnich dwóch latach zmodernizowaliśmy boiska sportowe i place zabaw przy SP 6, SP 1, ZS 4, LO im. Mieszka I. Nadal inwestować będziemy w budownictwo komunalne i socjalne.
Gdy zaistnieją rozbieżności, co do skali potrzeby danej inwestycji w obszarze konkretnego osiedla, decydujący głos w tej sprawie będą mieli jego mieszkańcy.