O identyfikatory na prom
Dużo miasto zarobiło w tym roku na identyfikatorach na prom? A w poprzednich 3 latach? Czy osób korzystających z identyfikatorów przybywa? Dużo było przypadków ujawnienia podrobionych identyfikatorów? Jak ci ludzie wpadli? jakie konsekwencje ponieśli? Macie jakieś szacunki ile jeszcze osób może mieć podróbki?
W dni powszednie w godzinach od 04:00 do godziny 22:00 bez konieczności posiadania identyfikatora, z przeprawy promowej Warszów, mogą korzystać właściciele pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,0 t, których rejestracja zaczyna się od liter ZSW.
Mieszkańcy Świnoujścia, którzy posiadają pojazdy zarejestrowane w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Świnoujście wg. tzw. „starego wzoru tablic” (białe litery na czarnym tle) lub pojazdy zarejestrowane wg tzw. wzoru indywidualnego lub też użytkują pojazd będący w leasingu, a także właściciele pojazdów zarejestrowanych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, zatrudnieni na obszarze Miasta Świnoujście na podstawie umowy o prace na pełny etat, na czas nieokreślony od co najmniej 3 miesięcy, mogą przeprawiać się tą przeprawa pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,0 t po okazaniu ważnego, wydanego przez Urząd Miasta Świnoujście identyfikatora.
Nowy wzór identyfikatora obowiązuje od stycznia 2012 roku. Do tej pory zostało wydanych 1774 takich dokumentów. Z tego tytułu do kasy miasta wpłynęło 209 280 złotych, w tym roku około 31 tysięcy złotych.
Do tej pory nie zanotowaliśmy prób podrabiania identyfikatorów lub, jak w ostatnim przypadku, przyklejenia identyfikatora zerwanego z innego samochodu.
Po wprowadzeniu identyfikatorów i konieczności wniesienia opłaty za ich posiadanie, były próby wjazdu na prom Bielik, na podstawie starych identyfikatorów, wprowadzonych przejściowo w 2011 roku, które - szczególnie w słabym świetle - kolorystycznie przypominały nowe.
Nowe identyfikatory o wiele trudniej jest podrobić niż dawne "pomarańczowe". Posiadają one także kod kreskowy umożliwiający weryfikację ich legalności.