Terminal LNG ruszył pełną parą. Najwyższe polskie władze w gazoporcie. Zobacz filmy.
Oficjalna nazwa gazoportu brzmi obecnie Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Podczas uroczystości Pan Jarosław Kaczyński, Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Pani Marta Kaczyńska oraz Pan Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM odsłonili tablicę poświęconą Patronowi. W uroczystości udział wziął również Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy Barbara Michalska i Paweł Sujka oraz przewodnicząca Rady Miasta Joanna Agatowska.
Galeria: Gazoport im Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Film z odsłonięcia pamiątkowej tablicy zobacz tutaj
Odsłonięciu tablicy asystował poczet NSZZ Solidarność. Tablica została postawiona, aby upamiętnić Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zainicjował i prowadził w latach 2005 – 2010 aktywną politykę energetyczną Polski w Europie. Rezultatem tych działań była decyzja o budowie gazoportu w Świnoujściu.
Nadaniu imienia towarzyszyła konferencja, na której omawiano kwestie bezpieczeństwa energetycznego Polski. W wydarzeniu udział wzięli Pan Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Beata Szydło, Prezes Rady Ministrów, Pan Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, a także liczne grono osób i przedstawicieli instytucji zaangażowanych w sprawy bezpieczeństwa energetycznego.
- Jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jestem tu po to, aby przede wszystkim podziękować wizjonerowi; temu, kto natchnął polskich polityków nastawionych patriotycznie i rozumiejących potrzeby naszego kraju, aby to strategiczne przedsięwzięcie zrealizować. Jestem tu po to, by podziękować Prezydentowi, profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.
- Dziś słyszymy o kolejnych ważnych inwestycjach portowych – mówił z kolei Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – O wielkim porcie kontenerowych, do którego miasto jest przygotowane. Rząd podjął decyzję o rozbudowie terminalu promów morskich oraz o budowie dwóch nowych promów, które mam nadzieję, że będą pływały pod polską banderą. Kolejna decyzja rządu to modernizacja drogi krajowej S3, która spowoduje, że będzie to droga ekspresowa, która szybko będą mogły dojeżdżać samochody do świnoujskiego portu oraz Miasta. To wreszcie tunel pod Świną. To są konsekwentne działania. Jedna decyzja wyzwala następne.
Pełne wystąpienia Prezydenta RP i Prezydenta Świnoujścia zobacz tutaj
Terminal LNG powstawał w latach 2006 – 2016. To pierwsza tego typu stała instalacja w Europie Środkowo – Wschodniej i pierwsza inwestycja pozwalająca na dywersyfikację dostaw gazu ziemnego do Polski.
Uroczystość miała szczególnie symboliczny charakter, gdyż dzień wcześniej (17 czerwca) do świnoujskiego portu wpłynął pierwszy statek z komercyjną dostawą LNG. Terminal obecnie może dostarczyć do polskiej sieci przesyłowej do 5 mld m sześc. gazu rocznie, co stanowi 1/3 polskiego zapotrzebowania na ten surowiec. W wyniku planowanej rozbudowy instalacji, moc Terminalu zwiększy się do 7,5 mld m sześc. zapewniając połowę krajowych potrzeb.
dr Tomasz Pietrasieński
Rzecznik Prasowy
GAZ-SYSTEM S.A.
BIK UM Świnoujście
Fot. Robert Ignaciuk Świnoujście/ Gaz System
Filmy udostępnione dzięki uprzejmości TV Świnoujście/ www.tvswinoujscie.pl