Kwalifikacja wojskowa 2011 rozpoczęta
Rozpoczęła się trwająca do 15 kwietnia br. kwalifikacja wojskowa. Komisja ,oprócz dni świątecznych i ustawowo wolnych od pracy, przeprowadza kwalifikację w obiekcie przy ul. Wojska Polskiego 1/1 w godz. od 8.00 do 14.00.
Kwalifikacji wojskowej podlegają mężczyźni urodzeni w 1992 roku.
Do kwalifikacji wojskowej wzywa się również:
1. osoby podlegające kwalifikacji wojskowej urodzonych w latach 1987 do 1991, którzy dotychczas nie stawili się do kwalifikacji wojskowej,
2. mężczyźni, którzy ukończyli 18 lat życia i zgłosili się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej jeśli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
3. kobiety urodzone w latach 1987 – 1992 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2010/2011 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków.
4. Osoby, które zostały uznane przez PKL, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, w trybie art. 28 ust.4 i 4b w/w ustawy.
5. Osoby urodzone w latach 1990-1991, które zostały uznane przez Powiatowe komisje Lekarskiej, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy powinny przedstawić: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, posiadane dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm (bez nakrycia głowy), dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobierania nauki.
W razie zmiany miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące, osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej obowiązana jest zgłosić się do właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), który wyznaczy jej termin i miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
Osoby, które nie stawią się do kwalifikacji wojskowej przed Prezydentem Miasta, właściwą komisją lekarską oraz Wojskowym Komendantem Uzupełnień w określonym terminie i miejscu albo nie przedstawią dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane lub odmówią poddania się badaniom lekarskim, zgodnie z art. 224 wyżej cytowanej ustawy, podlegają grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny Prezydent Miasta z urzędu lub na wniosek Przewodniczącego Komisji Lekarskiej lub Wojskowego Komendanta Uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.