Uchronić od zapomnienia polskie rybołówstwo dalekomorskie
Jeszcze w tym roku, w piątek 27 grudnia, podpisana zostanie deklaracja w sprawie utworzenia w naszym muzeum „Centrum ekspozycji i badań nad historią polskiego rybołówstwa dalekomorskiego”. To pozwoli nie tylko na poszerzenie oferty i działalności edukacyjnej muzeum, ale również stworzenie jedynej kraju placówki, która w tak szerokim aspekcie będzie zajmować się tym tematem.
Deklarację podpiszą Prezydenta Miasta Janusz Żmurkiewicz, w imieniu Lokalnej Grupy Rybackiej „Zalew Szczeciński” jej prezes Ryszard Mróz, a w imieniu Muzeum Rybołówstwa Morskiego dyrektor Barbara Adamczewska.
Dzięki deklaracji , na realizację centrum, świnoujskie muzeum będzie mogło sięgnąć po środki z Unii Europejskiej.
Historia polskiego rybołówstwa jest fascynująca, bogata i zarazem skomplikowana. Nieistniejące już dziś przedsiębiorstwa połowów dalekomorskich „Dalmor” w Gdyni, „Odra” w Świnoujściu oraz „Gryf” i „Transocean” w Szczecinie odegrały ważną rolę w życiu dziesiątek tysięcy ludzi; pracowników tych firm oraz ich rodzin. Przyczyniły się też znacząco do rozwoju gospodarczego Pomorza.
- Szybko upływający czas, zmusza nas do podjęcia zdecydowanych działań w celu zachowania tej historii w pamięci kolejnych pokoleń Polaków – mówi Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz.
Powstanie „Centrum ekspozycji i badań nad historią polskiego rybołówstwa dalekomorskiego” podzielone będzie na etapy. Pierwszy to przede wszystkim sprawy organizacyjnej oraz przygotowanie projektów inwestycyjnych i badawczych pod kątem nowej edycji środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
- Ale również rozpoczęcie badań nad historią polskiego rybołówstwa dalekomorskiego – dodaje dyrektor muzeum Barbara Adamczewska. – Zbieranie danych, eksponatów, publikacji, wspomnień, potem ich selekcja, porządkowanie, naukowa analiza oraz eksponowanie w naszej placówce.
W drugim etapie, w latach 2016-2020, planowana jest dalsza rozbudowa ekspozycji w oparciu o środki Lokalnej Grupy Rybackiej, muzeum oraz unijne. Wśród najważniejszych inwestycji są przebudowa i doposażenie muzeum, powstanie ekspozycji zewnętrznej w sąsiedztwie placówki oraz budowa skansenu rybackiego w Karsiborze lub Przytorze. To również dalsze prace badawcze.
- Na tym nie koniec – dodaje Barbara Adamczewska. - W kolejnych latach, czyli już po roku 2020, będziemy starali się stale rozwijać nasze centrum, zarówno pod kątem badań, jak i wystawienniczym.
Tekst BIK UM Świnoujście