Diamentowi i Złoci Jubilaci
Aż siedem par małżeńskich odebrało dziś medale i gratulacje z okazji okrągłych rocznic ślubu. Dwie z nich obchodziło 60. rocznicę wspólnego życia, a pięć – 50. rocznicę. - Wy najlepiej wiecie, że wspólne życie przez tyle lat nie zawsze jest usłane różami, bywają również trudne chwile. Ale też właśnie nikt innych, jak Wy, jesteście najlepszym przykładem, jak dotrzymać słowa danego 50, a nawet 60 lat temu – powiedział do Jubilatów Prezydenta Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz.
Galeria: Diamentowi i Złoci Jubilaci
Państwo Czesława i Mieczysław Korkowie oraz Państwo Teresa i Wacław Krawczykowie świętują 60 – lecie małżeństwa.
- Dziesięć lat temu odbierając medale z okazji 50-lecia, obiecaliśmy prezydentowi Żmurkiewiczowi, że spotkamy się przy kolejnej okrągłej rocznicy i tym razem również udało się dotrzymać danego słowa – mówili z uśmiechem Diamentowi Jubilaci.
Państwo Czesława i Mieczysław Korkowie związek małżeński zawarli w 1954 roku w Pieńsku. Do Świnoujścia przyjechali w 1993 r. z Kołobrzegu. Pan Mieczysław był piekarzem-cukiernikiem, a pani Czesława pracowała w handlu. Wychowali dwoje dzieci, mają troje wnucząt i sześcioro prawnucząt.
Państwo Teresa i Wacław Krawczykowie do Świnoujścia przyjechali z początkiem lat 50. ubiegłego wieku. Najpierw Pan Wacław, a po ślubie dołączyła Pani Teresa. Państwo Krawczykowie całe swoje zawodowe życie związali z Przedsiębiorstwem Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich ODRĄ. Z tego właśnie przedsiębiorstwa przeszli na emeryturę. Wychowali syna, mają trzy wnuczki i jednego prawnuka. Cały czas prowadzą aktywne życie; spotykają się z rodziną i przyjaciółmi, od wczesnej wiosny do późnej jesieni wiele czasu spędzają na działce.
Złote Gody świętowało dziś 5 par małżeńskich.
- Jestem wyjątkowo wzruszony móc składać Państwu dziś najserdeczniejsze życzenia. Niektórych z Państwa co prawda wcześniej nie znałem osobiście, ale znam dobrze Wasze dzieci, które tu dziś z Wami są. Z niektórymi siedziałem w jednej ławce w szkole. – mówił do Jubilatów Przewodniczący Rady Miasta Paweł Sujka. – Szanowni Państwo. Jest taka gruzińska przypowieść, która mówi, że w życiu nie liczą się sława i pieniądze, ale przyjaźń, szacunek i obecność bliskich. I Wy jesteście tego najlepszych przykładem.
Państwo Luba i Mieczysław Kiersztynowie związek małżeński zawarli w 1964 roku w Iłowej. Wychowali czworo dzieci, mają dziewięcioro wnucząt. Pani Luba pracowała w Uzdrowisku Świnoujście, służbie zdrowia oraz spółdzielni mieszkaniowej. Pan Mieczysław pracował w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich Odra, a potem w Polskich Liniach Oceanicznych i Polskiej Żegludze Bałtyckiej.
Państwo Włodzisława i Eugeniusz Morgielowie pobrali się w 1964 roku w Żychlinie. Przyjechali do Świnoujścia w 1966 r. Wychowali dwie córki, mają jednego wnuka. Pani Włodzisława prowadziła kiosk Ruchu, a Pan Eugeniusz pracował w Komendzie Portu Wojennego, był zawodowym żołnierzem.
Państwo Krystyna i Leszek Paprzyccy pobrali się w 1964 roku w Świnoujściu. Pan Leszek wraz z rodzicami przyjechał do naszego miasta w 1950 r. W Świnoujściu ukończył szkołę podstawowa i średnią, następnie podjął studia na wydziale rybackim Akademii Rolniczej w Szczecinie. Kariera zawodowa prowadziła od Urzędu Morskiego poprzez Przedsiębiorstwo Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich Odra, aż do „Żeglugi Świnoujskiej”, której przez lata był dyrektorem. Pani Krystyna do Świnoujścia przyjechała w 1964 r.
Pracę rozpoczęła w wydziale rolnictwa Powiatowej Rady Narodowej. Po zmianach ustrojowych pracowała w Urzędzie Miasta Świnoujście. Państwo Paprzyccy wychowali córkę Ewę, która zginęła w katastrofie polskiego autokaru pod Grenoble w 2007 r. Mają troje wnucząt i dwóch prawnuków: Tymoteusza i Wojciecha.
Państwo Janina i Jan Ryńscy małżeństwi zawarli w Świnoujściu. Po ślubie wyjechali do Krakowa. A w 1990 r. wrócili do Świnoujścia. Pan Jan pracował w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich Odra, Transoceanie, pływał też na statkach pod obcą banderą. Pani Janina z wykształcenia jest plastykiem. Państwo Ryńscy wychowali dwoje dzieci, mają dwoje wnucząt.
Państwo Maria i Józef Siatkowscy pobrali się w Międzyzdrojach. Do Świnoujścia przyjechali w 1971 r. Pani Maria pracowała w „Warcie” i szpitalu, Pan Józef w Nadmorskim Przedsiębiorstwie Budowlanym i Polskiej Żegludze Morskiej. Państwo Siatkowscy wychowali dwoje dzieci, mają trzech wnuków.
Tekst i zdjęcia BIK UM Świnoujście