Berlińczykom się u nas podoba
17-osobowa delegacja polityków SPD oraz pracowników administracji berlińskiego senatu odwiedziła Świnoujście.
Spotkali się m.in. z zastępcą prezydenta miasta Joanną Agatowską i naczelnikiem wydziału rozwoju gospodarczego i obsługi inwestorów Mirosławą Gąsiorowską.
Mówiono o inwestycjach, jakie aktualnie prowadzone są w mieście; zarówno tych miejskich, jak i zewnętrznych – budowie Interferie Medical Spa, Platan Kompleks, Baltic Park, Baltic Plaza, Terminalu LNG, elewatorze przeładunkowo-składowym naśrutę sojową i rzepakową w porcie handlowym, pływającym doku, który buduje firma Navikon .
Goście byli pod wrażeniem zmian, jakie w ostatnich latach zaszły w Świnoujściu. Przedstawiciel berlińskiej delegacji dr Jurgen Murach nawiązał do projektu Unii Europejskiej „Scandria”, inicjatywie, która przewiduje stworzenie i promowanie najkrótszego korytarza transportowego między Bałtykiem a Adriatykiem. Wiele mówiono także o współpracy polsko-niemieckiej, a w szczególności o ogłoszonym niedawno konkursie na modelowe projekty współpracy polsko-niemieckiej. Konkurs jest częścią programu „Przedsięwzięcia modelowe ładu przestrzennego (MORO) Federalnego Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miasta.
- Strona niemiecka poruszyła również temat odbudowy połączenia kolejowego Świnoujście-Berlin, jako jednego z ważniejszych obecnie celów do zrealizowania – mówi Joanna Agatowska, zastępca Prezydenta Świnoujścia. – My ze swojej strony bardzo popieramy ten projekt.
Galeria: Berlińczykom się u nas podoba
W dalszej części spotkania rozmawiano o gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego - Nord Stream. Joanna Agatowska nawiązała do zobowiązania Kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że w razie pojawienia się przeszkód w rozwoju portów w Szczecinie i Świnoujściu (konieczności położenia gazociągu głębiej), strona niemiecka podejmie działania umożliwiające ich dalszy rozwój.
Przedstawiciele delegacji z Berlina pytali również o to, jak miasto radzi sobie z rozwiązywaniem natężenia ruchu samochodowego. W odpowiedzi Joanna Agatowska wskazała na trwającą właśnie przebudowę Centralnego Układu Komunikacyjnego, która ma na celu odciążenie natężenia ruchu pojazdów w tej części miasta. Dodała również o ciągłych działania miasta w celu propagowania transportu rowerowego i korzystania z komunikacji miejskiej.
Na końcu poruszono temat współpracy polsko-niemieckiej w zakresie szkolnictwa, wymiany młodzieży obu krajów. Strona niemiecka zadeklarowała, że w lipcu prześle informacje i szczegółowe założenia w sprawie wymiany i współpracy młodzieży szkolnej.
Delegacja z Berlina odwiedziła Świnoujście w ramach studyjnej wizyty w województwie zachodniopomorskim.
Info: BIK