Likwidujemy azbest
Średnia ilość wyrobów azbestowych w przeliczeniu na 1 mieszkańca Świnoujścia jest wielokrotnie niższa, niż średnia krajowa. Co nie oznacza, że nie ma go wcale.
Najwięcej na obiektach gospodarczych (nawet na terenie ogródków działkowych), ale zdarza się również na budynkach mieszkalnych. Z przeprowadzonej szczegółowej inwentaryzacji wynika, że w całym Świnoujściu znajdują się w tej chwili 604 tony tej trującej substancji. Mówiąc inaczej to prawie 40294 metrów kwadratowych. W przeliczeniu na jednego mieszkańca wypada trochę ponad 1 metr kwadratowy. Dla porównania średnia krajowa wynosi ponad 33,3 metrów na jedną osobę, a w skali naszego województwa 27,10 metrów kwadratowych.
Azbest musi zniknąć
Azbest ma zniknąć z naszego kraju do 2032 roku. Jego likwidacja odbywa się na podstawie m.in. Rezolucji Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 19 czerwca 1997 r.
w sprawie programu wycofania azbestu z gospodarki oraz „Rządowego Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terytorium Polski w latach 2002 - 2032” przyjęty przez Radę Ministrów RP w dniu 14 maja 2002 r.
- W Świnoujściu mamy już przygotowany program usuwania azbestu w naszej gminie – mówi Krzysztof Szpytko, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa w Urzędzie Miasta Świnoujście. – Oczywistym jest, że nie zrobimy tego w ciągu jednego roku. Chcemy zacząć od 2013 roku.
Na najbliższej, wrześniowej sesji radnym zostanie przedstawiony projekt uchwały w tej sprawie. Jej przyjęcie jest konieczne, aby prace mogły ruszyć dalej.
- Kolejnym krokiem po uchwale będzie opracowanie regulaminu i szczegółowych zasad usuwania azbestu, które dadzą pewność największej skuteczności – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia.
Skąd na to pieniądze
Likwidacja azbestu jest bardzo kosztowna. Przede wszystkim nikt nie może tego zrobić sam. Na każdym kolejnym etapie (usunięcie z obiektu, wywóz na wskazane składowisko i w końcu utylizacja) musi to robić uprawniona firma. Nie oznacza to jednak, że właściciel budynku, w którym jest azbest, będzie musiał sam pokryć wszystkie koszty.
- Jako miasto będziemy starać się w miarę możliwości budżetowych w tych kosztach partycypować – dodaje Krzysztof Szpytko. – Jednym z możliwych wariantów może być na przykład dofinansowanie ze środków budżetowych przyznanych na ochronę środowiska.
Pomoc miasta poprzez dofinansowanie może jednak dotyczyć tylko demontażu, wywozu i utylizacji. Sam właściciel będzie jednak musiał pokryć np. koszt ponownego ułożenia dachu (jeśli wcześniej był z azbestu), czy ułożenia na nowo rur itp.
Wysokość ewentualnego dofinansowania będzie ustalona w regulaminie i szczegółowych zasadach usuwania tej substancji. Już dziś wiadomo, że każdy świnoujścianin, który na swojej posesji ma elementy z azbestu będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek i oczywiście spełnić warunki ujęte w regulaminie. W związku z rozłożeniem likwidacji w czasie, w przypadku każdego obiektu będzie ustalony stopień pilności usunięcia azbestu.
Skąd ten azbest?
Azbest występuje w środowisku naturalnym jako minerał w postaci
rozwłóknionej i tak też się go wydobywa. Z uwagi na liczne własności
użytkowe azbestu i stosunkowo niską cenę, jego szerokie zastosowanie
miało miejsce niemal wszędzie na świecie w okresie ostatnich 100 lat. Także i na terenie Polski azbest stosowany był w produkcji wielu wyrobów przemysłowych, lecz przede wszystkim (co najmniej około 80 - 90%) do produkcji materiałów budowlanych. Szczyt popularności wyrobów zawierających azbest, a szczególnie wyrobów azbestowo-cementowych w Polsce przypada na lata 60, 70 i 80 XX wieku.
Szacuje się, że w całym okresie produkcji, wyrobów wyprodukowano
w Polsce i zabudowano ponad 155 miliona ton wyrobów zawierających
azbest. Są to jednak dane szacunkowe oparte na oficjalnych danych na temat
importu do Polski czystego azbestu.
Czym to grozi?
Przez lata ukrywano fakt, że włókna azbestu, które uwalniając się nawet
Samoczynnie, po przedostaniu do układu oddechowego człowieka powodują
długotrwałą reakcje organizmu, co w efekcie może prowadzić do zmian nowotworowych i raka. Najczęstszymi chorobami
wywołanymi narażaniem na pył azbestowy jest pylica azbestowa
i nowotwór złośliwy - międzybłoniak opłucnej. Azbest jest jedynym
czynnikiem wywołującym tę odmianę nowotworu.
Tekst Rzecznik Prezydenta Miasta
Fot. Internet