Wielka bitwa już jutro!
Jak długo Niemcom uda się powstrzymać szturm sowietów? Czy słynny niszczyciel czołgów Hetzer 3 okaże się wystarczającym wsparciem? Zobacz ostatnią bitwę, która podczas II wojny światowej rozegrała się na wyspie Wolin!
Już w sobotę w Przytorze zetrą się oddziały Armii Czerwonej z ochotnikami z RAD (Reichsarbeitsdienst, w tłum. Służba Pracy Rzeszy) i żołnierzami Volkssturm, niemieckiego pospolitego ruszenia utworzonego pod koniec wojny przez Hitlera. ZA DARMO można tam będzie dojechać autobusami komunikacji miejskiej. Poniżej publikujemy godzin kursowania autobusów. Walki rozegrają się w Przytorze (na polanie, kilkadziesiąt metrów za Szkołą Podstawową). Początek o godz. 12.00.
- Inscenizacja to nie tylko wielkie widowisko, ale i lekcja historii - mówią członkowie Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem imprezy. - Rekonstruktorzy odtworzą wydarzenia z 1945 roku. To właśnie tutaj w ostatnim okresie wojny niszczyciel czołgów Hetzer 3 zebrał śmiertelne żniwo w starciu z sowieckimi oddziałami wspieranymi przez pojazdy pancerne. Tłem wydarzeń była bateria w Przytorze.
Rekonstruktorzy przebrani będą w oryginalne mundury. Zobaczymy repliki sprzętu, poznamy taktykę walczących ze sobą oddziałów, usłyszymy wydawane komendy. Po prostu przeniesiemy się do przeszłości.
- Po bitwie będzie można obejrzeć sprzęt, dotknąć broni i mundurów - mówią rekonstruktorzy. - Chętnie podzielimy się z widzami naszą wiedzą i wyjaśnimy dlaczego zajmujemy się rekonstrukcją. To przede wszystkim świetny sposób na poznanie historii. Przeszłości nie możemy po prostu wymazywać z pamięci. Musimy na podstawie historii wyciągać wnioski, żeby w przyszłości nie powielać błędów naszych przodków.
Organizatorzy zapowiadają niesamowite wrażenia akustyczno-wizualne. - Wybuchy, ogień, dym i ranni żołnierze to podstawa do wywołania u odbiorcy swoistego katharsis - mówi Piotr Piwowarczyk, gospodarz Fortu Gehrarda - Zapewniam, że widowisko będzie dużym przeżyciem zarówno dla dorosłych jak i dzieci - dodaje.
Współorganizatorami Święta Twierdzy są świnoujskie Forty, Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Muzeum Obrony Wybrzeża, Miejski Dom Kultury i Nadleśnictwo Międzyzdroje. Patronat nad imprezą przyjął Pan Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Miasta Świnoujścia.
Specjalne autobusy na Bitwę o Przytór
Sobota 24.09.2011
1. Trasa Dworzec PKP – Przytór (szkoła)
Kursy w godzinach: 12.10, 12.35 *, 12.50
2. Trasa Przytór (szkoła) – Fort Gerharda – Dworzec PKP
Kursy w godzinach 14.00, 14.40, 15.20
3. Trasa Dworzec PKP – Fort Gerharda - Dworzec PKP
Kursy w godzinach 16.40, 17.40, 19.30
* Autobus liniowy
Szczegółowy program Dni Twierdzy Świnoujście 2011
PIĄTEK, 23. września
16.00 – 17.00 – Muzeum Rybołówstwa Morskiego, „Szlak forteczny twierdzy Świnoujście”, spotkanie z Jerzym Sadowskim, autorem nowego przewodnika po fortyfikacjach Świnoujścia.
17.00 – 18.00 – Muzeum Rybołówstwa Morskiego, wernisaż wystawy Roberta Jurgi „Od grodu po schron”.
18.00 – Fort Anioła, wernisaż wystawy „Jestem więc tworzę… Tworzę więc jestem”, wystawa malarstwa i szkła artystycznego Elżbiety Czarneckiej i Natalii Czarneckiej-Diling.
19.00 – Fort Anioła, koncert zespołu Mantra.
SOBOTA, 24. września
12.00 – 14.00 – Bateria Przytór, BITWA o PRZYTÓR, inscenizacja bitwy z czasów II Wojny Światowej.
15.00 – 20.00 – Fort Gerharda, „Miasto historii”, prezentacje grup rekonstrukcji historycznej.
16.00 – 18.00 – Fort Gerharda, III Turniej o Szablę Komendanta Twierdzy Świnoujście.
18.00 – 19.00 – Fort Gerharda, „Palcem po mapie Twierdzy Świnoujście”, o mało znanych świnoujskich fortyfikacjach opowiada Jerzy Sadowski.
NIEDZIELA, 25. września
10.00 – 14.00 – Dzień Otwarty Wieży Baterii Goeben.
11.00 – 16.00 – Fort Zachodni, Jarmark Antykwaryczny, pokazy walk rycerskich w wykonaniu w wykonaniu Zbrojnej Gwardyi, ognisko z pieczeniem kiełbasek.
14.00 – 15.00 – Muzeum Rybołówstwa Morskiego, „Fortyfikacje są fajne”, spotkanie z Jerzym Sadowskim, który opowie o fortyfikacjach w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Świnoujścia.
Info i zdjęcia ŚOT