Budujemy kolejny, nowy plac zabaw
W najbliższych dniach szczecińska spółka „Odrabud” zaczynie budować kolejny już, edukacyjny plac zabaw w Parku Zdrojowym. Całość ma być gotowa w przyszłym roku.
Inwestycja obejmie 14 hektarów. W jej ramach powstaną nowe alejki, zrobione będzie nowe oświetlenie, a nawet toaleta z miejscem do przewinięcia niemowląt. Oprócz urządzeń rekreacyjnych typu huśtawki, ślizgawki itp. 18. ławek i 6. stojaków na rowery, staną również tablice informacyjno-edukacyjne.
- Ten plac zabaw będzie się trochę różnił od innych tego typu miejsc w naszym mieście – mówi zastępca prezydenta Świnoujścia Joanna Agatowska. – Jednym z jego elementów będzie dendrologiczna ścieżka edukacyjna. Chcemy w ciekawy sposób przekazywać informacje o walorach przyrodniczych i związkach człowieka z naturą na tym obszarze. Dzieci poprzez interaktywną zabawę będą uczyły się o przyrodzie parku i jej ochronie.
Podobne tablice informacyjno-edukacyjne staną również po obu stronach przystani promowej „Karsibór” oraz przy wejściu na plażę na wyspach Wolin (ul. Ku Morzu) i Uznam (na przedłużeniu ul. E. Gierczak).
Plac zabaw powstanie w ramach wspólnego polsko-niemieckiego projektu „Morze Bałtyckie – most łączący wyspy, kraje, kultury i regiony przyrodnicze”. Niemcy po swoje stronie, konkretnie w Ośrodku Kształceń i Spotkań Młodzieży na wzgórzu Golm w Kamminke. Obie inwestycje w ramach tego projektu są współfinansowane z programu Interreg IV A, Program Operacyjny Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna – Współpraca Transgraniczna”. Partnerem wiodącym projektu jest Gmina-Miasto Świnoujście. Po stronie niemieckiej natomiast: Park Krajobrazowy Wyspy Uznam, Ośrodek Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm – OSEM oraz miasto Uznam.
- Koszt prac po naszej stronie to 675 tys. euro, z czego 573 tys. euro, czyli aż 83 procent, to dofinansowanie z unijnych projektów – dodaje Robert Karelus, rzecznik prezydenta.
Wykonawcą placu w Parku Zdrojowym będzie Szczecińskie Przedsiębiorstwo Usług Budowlanych Odrabud sp. Z o.o., które wygrało przetarg. Oprócz niego startowały jeszcze trzy inne firmy. Wybrano szczecińską spółkę, który dala najkorzystniejszą ofertę cenową – niecałe 1,8 mln złotych brutto.
„Morze Bałtyckie – most łączący wyspy, kraje, kultury i regiony przyrodnicze” to już kolejny polsko-niemiecki projekt na wyspie Uznam współfinansowany przez Unię Europejską. Dzięki wspólnym staraniom udało się m.in. wybudować ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż ulicy Krzywej, most przez kanał torfowym, który połączył Świnoujście najkrótszą drogą z niemiecką miejscowością Kamminke. Kolejna inwestycja to najdłuższy taki w Europie ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ulicy Żeromskiego i dalej w kierunku niemieckich kurortów Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. Na dawnym pasie granicznym, gdzie polski odcinek szlaku łączy się z niemieckim stanie wkrótce platforma z miejscami do odpoczynku i stojakami na rowery. Od platformy natomiast będzie biegła kładka na wydmę zakończona punktem widokowym na plażę i morze.