Będą nowe zasady wynajmu mieszkań komunalnych
W urzędzie miasta specjalny zespół pracuje nad projektem nowej uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład zasobów mieszkaniowych gminy.
Powołał go prezydent miasta. Zadaniem zespołu jest przygotowanie w sumie trzech projektów uchwał: wieloletniego planu gospodarowania zasobami mieszkaniowymi , o zasadach wynajmu lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta, w sprawie gospodarki nieruchomościami miasta w części dotyczącej bonifikaty przy zakupie lokalu.
Przewodniczącą zespołu jest zastępca prezydenta miasta Barbara Michalska. Oprócz niej w skład zespołu wchodzą m.in.: dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Świnoujściu Artur Ćwik, skarbnik miasta Iwona Górecka-Sęczek, naczelnik wydziału zdrowia i polityki społecznej Gabriela Fliś-Niśkiewicz,Dyrektor MOPR Gabriela Poniedziałek Petruk. Doradcą jest ekspert w sprawach mieszkalnictwa, nieruchomości i gospodarki komunalnej Ewa Bończak-Kucharczyk, była wiceprezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w rządzie Jerzego Buzka, autorka licznych publikacji naukowych dotyczących spółdzielni mieszkaniowych, własności lokali i wspólnot mieszkaniowych.
- Liczymy, że do naszych prac włączą się również radni – mówi zastępca prezydenta miasta Barbara Michalska. – Chcemy, aby ostateczne projekt uchwały, która stanie na radzie był wcześniej z nimi konsultowany. Jak tylko wypracujemy wstępny projekt poprosimy szefów klubów, aby oddelegowali swoich przedstawicieli do naszego zespołu.
Nowe zasady przyznawania i korzystania z lokali należących do miasta muszą być jasne, czytelne, uniemożliwiające jakiekolwiek nadużycia. Zespół swoją pracę zaczął od ustalenia potrzeb w zakresie zasobów mieszkaniowych w Świnoujściu. To będzie wstępem do stworzenia wieloletniego planu zagospodarowania zasobami gminy.
W projekcie uchwały znajdą się m.in. wysokość dochodu gospodarstwa domowego osób ubiegających się o mieszkanie komunalne lub socjalne, warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy, kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu oraz warunki, na jakich możliwe będzie dokonywanie zamiany lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy i zamiany pomiędzy najemcami lokali należących do tego zasobu a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach.
Ważnym elementem przygotowywanego projektu uchwały będzie możliwość obniżenia czynszu lokatorom, którzy są w trudnej sytuacji materialnej.
- Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów chcemy urealnić wysokość czynszów do sytuacji ekonomicznej lokatorów – mówi zastępca prezydenta Barbara Michalska. – Są osoby o wysokim statusie materialnym, które stać nawet na płacenie wyższych czynszów, niż obecne. Ale są również i tacy, których na to nie stać. I właśnie z myślą o nich chcemy stworzyć zapis, który będzie umożliwiał obniżenie wysokości czynszu w trudnej sytuacji materialnej.
To jeden z najtrudniejszych do stworzenia zapisów. Chodzi o to, aby nie był wykorzystywany do nadużyć. Już dziś na przykład wiadomo, że osoby, które w przyszłości będą starały się o obniżenie czynszu, na pewno będą musiały dobrze udokumentować swój stan posiadania. I to nie tylko jeśli chodzi o dochody z tytułu zatrudnienia, ale w ogóle posiadanego majątku.
Projekty uchwał trafią pod głosowanie rady najprawdopodobniej w październiku br.
Tekst i Fot.
Rzecznik Prezydenta Miasta